Založ si blog

Beznádej(okom vnútorným)

Kedysi dávnejšie som prežíval tieto pocity dolu uvedené po jednom nevydarenom vzťahu. Tomu čo sa v mojom vnútri dialo som chcel dať umelecký, symbolický výraz, aby sa človek mohol lepšie vžiť do mojej vtedajšej kože. Text je z roku 2007.

Na rozbahnenom poli utíchol zúrivý boj. Zdrapy handier visia z konárov stromov. Utíchol aj vietor. Posledný výdych zanikol v nepočuteľnom tichu, posledný tlkot srdca dospieval pieseň života. Zavládlo hrobové ticho. Tisíce strnulých, bezvládnych tiel ležia tu meravo na zemi rozmočenej ešte ranným lejakom a teraz potokmi krvi, a predsa tu zavládlo prázdno. Nebo sa nadlho zatiahlo tmavou oponou búrkových mračien, nedovoliac slnku prepustiť čo i len jediný hrejivý lúč, ktorý by rozjasnil toto temné miesto a vniesol trocha tepla, do chladu, ktorý zavrel toto pole.

Aha, tamto bol kedysi hrdý rytier v ťažkej, krásne sa ligotajúcej zbroji. Niet ho viac. Je to len beztvará, šialene znetvorená hmota. Ležiac bezhlavo v riedkom špinavom bahne pôsobí teraz ako nechutný úškrnok hrbatého, bezzubého žobráka, ako hnisavý vred na krásnej panenskej tvári. A tamto, hľa, štyri krátke kroky na juh leží aj hlava. Kedysi majestátna, nosiaca kráľovskú korunu, teraz tupo hľadiaca do neba snažiaca sa prezrieť za mraky až do kráľovstva nebeského, celá až komicky červeno-čierna od zaschnutej krvi s jazykom vyplazeným ako na posmech myšlienkam víriacich ešte pred chvíľou v jej útrobách.

Postojme chvíľu. Zodvihnime zrak k nebesám. Rozhliadnime sa, niečo tu nieje v poriadku. Kde je kŕdeľ vrán? Už tu predsa dávno mali byť a rozpútať barbarskú čiernu hostinu. Lež nebelejú sa tu kosti ohlodané. Naopak zahníva tu pomaly hrdé ľudské mäso, nemravne sa páriace s lepkavým bahnom a červenou krvou. Tou, čo kolovala v žilách a nútila žiť. A ktorá sa nemilosrdne vpíja do najhlbších útrob Matky Zeme ako trpký jed, usadený na dne kalicha s vínom. A kone. Ach, koľko koní, koľko ideálov poháňajúcich ľudskú dušu vpred. Koľko nádeje v dobro a krásu v tomto podkroví pekla. Všetky zhynuli.

Aspoň hmla by mohla prísť, prikryť toto hrozné miesto svojím hustým bielym nepriehľadným závojom, ktorý dáva zabudnúť. Ani to nie. Oči musia zostať doširoka otvorené a dívať sa, dívať a nemôcť ani mrknúť, dívať sa na tú hnusnú spúšť, rvajúcu srdce i zmorenú dušu ako svorka lačných vlkov pohodenú mršinu.

Ach, čo tam šibeničná alej, kde po oboch stranách cesty visia ako ovocie na strome vyschnuté karikatúry ľudských tiel s diabolskými úškrnmi na tvárach. Hompáľajúc sa sem a tam ako kyvadlo veľkých hodín odrátavajúcich zostávajúci čas do príchodu konca sveta, nepôsobia tak desivo, tak odpudzujúco, tak beznádejne ako to pole.

Och, rozum šalejúci od obrazov ktoré mu poskytujú tie doširoka roztvorené oči hľadiace na ten najväčší hriech, ktorý bol kedy v dejinách veru už šedivofúzych spáchaný, velí k behu, k úteku z toho miesta. Lež nohy oťaželi, prirástli k zemi ako skala a nútia stále dívať sa, šalieť, rozum strácať v nenávratne.

Či to tak naveky bude? Za čo taký trest? Č i sa môže Boh tak nečinne prizerať, nedovoliť utiecť, nedovoliť zavrieť oči?

V tej chvíli známy hlas, prehluší to najtichšie ticho výkrikom tak divým, že žiaden zver tak hrôzostrašne nezryčí: “Zavolajte kata!!!“

Ale nebol by svet svetom keby trápenie tak rýchlo ukončené bolo.

Toto je Svätý grál sklamania bezodný a ty z neho piješ horký blen. Žlč všetkých čo sa tu v širokom okolí váľajú nehnuto na zemi ako figúrky na šachovnici čo v hre neobstáli. A koniec neprichádza, krv sa na penu mení, duša černie ako komín od sadzí a srdce tuhne na kameň čo nástroj žiaden nerozdrví ani zub času nenahlodá. Slnka niet, len bahno a tma obostreli všetko. To slnko tu chýba…

Nedeľná báseň: Ja

02.05.2010

Opäť jeden kúsok z rannej tvorby Som len kvapkou vo víre dejín a patrím do skupiny bezcenných cenín. Som len steblo trávy na lúke Niesom čerstvý, no som ešte v záruke Som malou hviezdou na viac »

Živena alebo Ako svet skoro prišiel o jedného básnika

26.04.2010

K životu patrí humor a najlepší humor prináša život. A tak aj nasledujúca príhoda pre pobavenie je zo života. Totižto takmer sa stalo, že ešte skôr než som v sebe objavil nadanie a začal viac »

Nedeľná báseň: Túžba

25.04.2010

Moja úplne prvá básnička z roku 2001 Túžim vidieť tvoje oči, keď sa večer zotmieva Keď sa mesiac v plnom svite z výšky na nás usmieva Chcem ťa držať za ruku, keď ti bude najhoršie Počuť viac »

Steve Mnuchin

Minister Mnuchin: Trump sa chce vyhnúť jadrovej vojne s KĽDR

25.09.2017 00:01

V KĽDR v nedeľu demonštrovali tisíce Severokórejčanov na podporu svojho vodcu Kim Čong-una.

Angela Merkelová

Nemeckí odborníci: AfD sedí pri vládnom stole, v kampani bolo cítiť hnev a napätie

24.09.2017 21:07

"Merkelová aj teraz v kampani robila to, čo robí vždy. Snažila sa zostať taká vágna, ako sa len dá,“ pripomenul pre Pravdu Christian Schweiger z univerzity v Chemnitzi.

sns, slovenska narodna strana, danko

Pokles preferencií SNS: Strana podľa politológov platí za Dankove chyby

24.09.2017 20:00

Koaličná kríza vyprovokovaná šéfom koaličnej SNS Andrejom Dankom prináša národniarom neželaný vedľajší efekt.

Diaľnice

Diaľničiari potrebujú na nové stavby 510 miliónov eur navyše

24.09.2017 19:35

Vyše pol miliardy eur diaľničiari potrebujú do konca funkčného obdobia súčasnej vlády nad rámec predpokladaného štátneho rozpočtu.

blicky

Píšem všetko možné- poéziu, prózu, glosy, úvahy, komentáre- prosto všetko, čo ma napadne. Uvrhnem Vás do svojho bohatého vnútorného sveta, ponúknem Vám pohľad na svet prostredníctvom mojich očí

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 22238x
Priemerná čítanosť článkov: 1483x

Autor blogu

Odkazy